İbrahim Saraçoğlu Brokoli Kürü Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
24 Haziran 2024

İbrahim Saraçoğlu Brokoli Kürü Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

İbrahim Saraçoğlu Brokoli Kürü

Brokoli, lahanagiller ailesinden gelen ve yeşil renkte, yumru halinde bir bitkidir. Kış sebzesi olarak bilinen brokoli, yüksek miktarda potasyum, lif, A, B6 ve C vitamini içermektedir. Ayrıca, antioksidan ve fotokimyasallarla dolu olması nedeniyle sağlık açısından oldukça faydalıdır. Ancak, ne yazık ki sofralarda yeterince yer bulamamaktadır.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu, içerisinde "sulforafan" maddesi bulunan brokolinin, sağlık açısından sayısız faydaları olduğunu belirtmektedir. Yapılan 300'den fazla araştırma, brokolinin özellikle kanser başta olmak üzere birçok ciddi hastalıkla mücadelede önemli bir rol oynadığını göstermiştir. Bu sebeple, brokoliyi mutfaklarımızda daha sık bulundurmalıyız.

Brokoli Kürünün Faydaları Nelerdir?

Yaklaşık 38 yıldır bitkilerin insan sağlığına yararlarını araştıran Dr. İbrahim Saraçoğlu, brokoli kürünün özellikle prostat hastalığına iyi geldiğini belirtmektedir. Ayrıca, yüksek tansiyon, kısırlık, tiroid, kolesterol, kist gibi günümüzde yaygın hale gelmiş birçok rahatsızlığa karşı brokoli kürünün büyük etkisi olduğunu ifade etmektedir.

Brokoli kürü, kan basıncını ve bağırsak hareketlerini düzenlemede, bağışıklığı güçlendirmede, meni miktarını artırmada, PSA seviyesini düşürmede, sertleşme sorunu ve idrar yapma zorluğu yaşayan hastalarda da oldukça yararlıdır.

İbrahim Saraçoğlu Brokoli Kürü Nasıl Yapılır?

Yaklaşık 300 gram kadar brokoliyi kaynamakta olan 3 su bardağı suyun içine atınız ve kısık ateşte 5-6 dakika kaynatınız. Ilıdıktan sonra brokoliyi süzünüz. Haşlanan brokoliyi salata olarak tüketebilirsiniz, ancak bize sadece suyu lazım. Hazırladığınız suyu 3'e bölünüz ve sabah, öğlen, akşam olmak üzere günde 3 defa aç karnına içiniz. Her içtiğinizde, içtikten sonra ilk 20 dakika su harici bir şey tüketmeyiniz. Bu kürü 3 hafta boyunca, her bir hafta arasında 3 gün ara vererek uygulayınız. Brokoli kürünü mümkünse her gün taze olarak hazırlayınız.

Ekstra Bilgiler

Brokoli kürünün yanı sıra, sağlıklı bir yaşam için dengeli beslenme ve düzenli egzersiz yapmanız önemlidir. Bitkisel kürler, sadece tedaviyi destekleyici niteliktedir ve herhangi bir rahatsızlığınız için mutlaka bir uzmana başvurmalısınız.

  • Potasyum ve lif açısından zengin olan brokoli, sindirim sistemini düzenler.
  • A, B6 ve C vitamini bakımından zengin olup, bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Antioksidan ve fotokimyasallar içeren brokoli, kansere karşı koruyucu özelliklere sahiptir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Şadi

18 Nisan 2024 Perşembe

Midemde +3 helikobaktery cikti ilaç sız sadece brokoliyle gecermi antibiyotikler cok agir geliyor

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Asya

Mwrhablara geçmiş olsun bende de aynı durum vardı geçen yıl ve antibiyotikler bana da çok ağır geldi ben bıraktım ve brokoli kürü yaptım sadece.. birbuçuk ay sonra endeskibide bakterinin yok olduğunu gördüler . İnanılmaz etkili bu bakteriye brokoli bence deneyin kesinlikle ise yarayacak antibiyotikerle beraber yapmayın ağır gelebilir bırakın antibiyotikleri brokoli güçlü bir anbiyotik ozellihine sahip..

2. Cevap
cevap

Râci

Bu durumun brokolinile gecmesi zordur. Çoknyaygın bir bakteriyel bir enfeksiyona yakalanmışsınız. Bu enfeksiyon bir çok insanda da bulunuyor. Fakat sizin rahatsızlığınız yüksek bir seviyeye ulaşmış durumda. Bundan dolayıda sadece brokoli kullanımı yeterli olmaz. Hekiminiz mutlaka size uygun ve zararsız antibiyotiği verecektir. Brokolinin faydaları yadsınamaz bir gerçek olsada ilaç kullanmanız gerekir.

3. Cevap
cevap

Raşide

Merhabalar öncelikle çok geçmiş olsun demek istiyorum. Midenizde helikobakteri çıkması nedeniyle tahmin ediyorum ki doktorunuz size uygun bir tedavi planı oluşturmuştur. Midenizin normal sağlığına kavuşabilmesi amacıyla doktorunuzun sizin için oluşturduğu tedavi planının düzenli bir şekilde uygulamanız gerekmektedir. Bunun dışında doktorunuza danışmanız ve doktorunuzun yönergelerini izlemeniz dahilinde brokoli kürünü kendinize uygulayabilirsiniz.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Brokoli Protein

Brokoli Protein

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Zeytinyağlı Brokoli Tarifi ve Malzemeleri

Zeytinyağlı Brokoli Tarifi ve Malzemeleri

Brokoli Faydaları ve Kullanımı

Brokoli Faydaları ve Kullanımı

Brokoli Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Brokoli Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Brokoli Suyu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Brokoli Suyu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Çiğ Brokoli Salatası Tarifi ve Malzemeleri

Çiğ Brokoli Salatası Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Brokoli Tarifi ve Malzemeleri

Brokoli Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Brokoli Alerjisi Belirtileri ve Tedavisi

Brokoli Alerjisi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Brokoli Diyeti

Brokoli Diyeti